Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”

5 Dni Pola i Rzemieślników – „Pługi Parowe“

 


Szanowni Państwo,

w imieniu Euroregionu „Pro Europa Viadrina” oraz  Koła Przyjaciół Friedensdorf przesyłamy informację oraz zaproszenie na

5. Dni Pola i Rzemieślników – „Pługi Parowe“

26. i 27. sierpnia we Friedersdorf koło Seelow.

 


Koło Przyjaciół Friedensdorf  zaprasza na wyjątkową wystawę regionu – Pod hasłem „Uprawa roli i rzemiosło na przełomie wieków”

W zamyśle dobrego sąsiedztwa chcemy wraz z naszymi polskimi partnerami wykorzystać okazję, by program imprezy był jak najbardziej międzynarodowy. Liczni wystawcy z obu stron Odry będą pokazywać życie na wsi wczoraj i dziś.

Szczególnym punktem imprezy będzie użycie historycznych pługów parowych, techniki, gdzie pług jest ciągnięty po polu za pomocą tak zwanej lokomobili parowej. Ponadto cieszymy się występ muzyków instrumentów dętych. 50-osobowa kapela z Allgäu zagra w sobotę podczas wieczoru tanecznego. Poza tym na scenie zobaczymy różnorodny program folklorystyczny, muzyczny i kulturalny dla starych i młodych.

Niedziela stoi pod znakiem dużej transgranicznej ekumenicznej mszy świętej, która rozpocznie się o godzinie 9.30. Mszę odprawi biskup Zielonej Góry Tadeusz Lityński. Na zakończenie zapraszamy na piwo przed południem w gospodzie. Do godziny 13 pokazywane będą pługi parowe.

Wstęp na program kulturalny w sobotę i niedziele jest wolny.

 

Oferta dla wystawców i osób prowadzących działalność gospodarczą

Poszukujemy wystawców technik rolniczych i rzemiosła, stowarzyszeń kultury, które wezmą udział w występach i prezentacjach, oraz osób zajmujących się sprzedażą produktów regionalnych oraz rękodzieła artystycznego.

Dla komercyjnych stoisk (rzemiosło artystyczne, produkty rzemieślnicze) opłata wynosi 30 Euro za metr bieżący.

Dla stoisk gastronomicznych (spożywczych) opata wynosi 50 Euro za metr bieżący.

Wystawcy nieprowadzący sprzedaży są zwolnieni z opłat.

Osoby zainteresowane, prosimy o kontakt na adres [email protected]

 lub pod numerem +49 3346 242

Pługi parowe – impreza z tradycją

Ostatnią imprezę odwiedziło ponad 15.000 osób, tym samym Oranie Pługiem Parowym we Friedersdorf zaliczane jest do największych imprez w Brandenburgii o ponadregionalnym znaczeniu. Przy udziale całej miejscowej społeczności Koło Przyjaciół Friedersdorf organizuje imprezę, na której każdy znajdzie coś dla siebie: stare techniki rolnicze, sztukę, kulturę, specjały kulinarne z regionu, rozrywkę dla całej rodziny i sielankę przy muzyce na żywo i świeżym piwku. Do punktów kulminacyjnych imprezy zalicza się również uroczysta msza na zakończenie imprezy, w której uczestniczyło ostatnio 1.000 wiernych i której przewodził biskup Wolfgang Huber. Impreza prezentuje uroki i różnorodność życia na wsi.